Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


┼Żijeme báje─Źnú dobu pre poskytovate─żov slu┼żieb v┬ácestovnom ruchu. Teda aspo┼ł z┬áh─żadiska dopytu. Kto teraz nezarobí, tak u┼ż nikdy, kto teraz vo vrcholoch sezóny nem├í plno, tak u┼ż nikdy ma┼ą nebude. Slov├íci a┬á─îesi m├ş┼łaj├║ ako besn├ş, na kr├şzu spred desiatich rokov sa zabudlo, ─Ćal┼íia pr├şde a┼ż o┬ádva roky, ┼żijeme len raz, tak pre─Źo by sme si nedopriali? U┼ż len si dobre vybra┼ą, ve─Ć ponuka nebola nikdy tak├í bohat├í.

Novinka z produkcie najvä─Ź┼íieho slovenského výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov firmy THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., ktor├Żm je horizontálny ploch├Ż termick├Ż ┬ákolektor TS530/M, sa stretla s ve─żk├Żm z├íujmom. Nov├Ż kolektor je horizont├ílnou verziou ob─żúben├ęho kolektora TS500. So svojou zv├Ą─Ź┼íenou plochou 2,5 m2 je zvl├í┼í┼ą vhodn├Ż na pou┼żite pri bytov├Żch domoch, priemyseln├Żch objektoch, rekrea─Źn├Żch a in├Żch zariadeniach s potrebou in┼ítal├ície v├Ą─Ź┼íieho po─Źtu kolektorov. Svoje uplatnenie nach├ídza najm├Ą pri budov├ích, kde sa kladie dôraz na estetiku a minimalizovanie ne┼żiad├║cich ├║─Źinkov vetra.

Z─żavy vo vý┼íke 10% z┬áceny vybran├Żch pobytov, s┬átermínmi nástupu v mesiacoch janu├ír a┼ż marec 2019, za─Źali poskytova┼ą Bardejovské kúpele, a.s. Z─żavy pre prv├ę tri mesiace bud├║ceho roka sa t├Żkaj├║ lie─Źebn├Żch pobytov s┬álek├írskou prehliadkou, aj relaxa─Źn├Żch, v├şkendov├Żch a in├Żch pobytov bez lek├írskej prehliadky. V├Żhodn├║ z─żavnen├║ ponuku mô┼żu vyu┼żi┼ą nielen samotn├ş klienti, ale aj ich rodinn├ş pr├şslu┼ín├şci, ktor├ş ich m├┤┼żu v┬ápredstihu k├║pi┼ą ako dar─Źek pod strom─Źek. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Prezídium Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR upozor┼łuje na mimoriadne zhor┼íovanie podnikate─żsk├ęho prostredia v┬áSlovenskej republike, dramatický rast cien energi├ş, enormn├Ż nárast minim├ílnej mzdy a┬á─Ćal┼í├şch mzdov├Żch pr├şplatkov a┬án├írokov, ktor├ę v┬ákone─Źnom dôsledku vedú k┬ázni┼żovaniu konkurencieschopnosti v├Żrobn├Żch spolo─Źnost├ş na Slovensku.┬á┬áPokia─ż sa tento trend nezmení, mô┼że v┬ápr├şpade za─Źiatku ekonomickej┬á┬ákrízy dôjs┼ą a┼ż ku kolapsu hospodárstva. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., uspel v sú┼ąa┼żi TOP 10 firiem banskobystrického regiónu za rok 2017. Umiestnil sa na 7. mieste v┬árebr├ş─Źku najzdrav┼í├şch firiem v kateg├│rii zahrani─Źn├Żch firiem s┬áobratom 2-10 mili├│nov eur. Rebr├ş─Źek zostavili Hospodárske noviny v spolupr├íci s gener├ílnym partnerom UniCredit Bank a d├ítov├Żm partnerom Bisnode. Cie─żom rebr├ş─Źka je oceni┼ą spolo─Źnosti, ktor├ę svojim zodpovedn├Żm pr├şstupom prispievaj├║ ku kvalite podnikate─żsk├ęho prostredia na Slovensku.

Najvä─Ź┼íí európsky nezávislý v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. je mimoriadne úspe┼ín├Ż pri prieniku na trh v Loty┼ísku. Dôkazom toho je aj pravdepodobne najv├Ą─Ź┼í├ş sol├írny systém v┬áPobalt├ş, ktor├Ż sa nach├ídza v┬ámeste Jekabpils. Na okresnej nemocnici je in┼ítalovan├Żch spolu takmer 400 m2 kolektorovej plochy na ohrev vody. Tento syst├ęm je v prev├ídzke od roku 2014. Ve─żmi zauj├şmav├ę je aj sol├írne zariadenie na komplexe pred┼íkolsk├Żch zariaden├ş v┬ámeste Cesis, kde je od roku 2012 v┬áprev├ídzke 150 m2 kolektorov, ktor├ę pripravuj├║ tepl├║ vodu a┬áohrievaj├║ baz├ęn. Aj prv├Ż sol├írny syst├ęm na bytovom dome v┬áLoty┼ísku, postaven├Ż e┼íte v┬ároku 2010, poch├ídza od THERMO|SOLARU a je v meste Sigulda. Informuje o┬átom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Ploché slne─Źn├ę kolektory z┬áprodukcie najvä─Ź┼íieho slovensk├ęho výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. pracujú spo─żahlivo a┼ż 40 rokov, ─Źo je ich doteraz praxou overená ┼żivotnos┼ą. Za cel├Ż ten ─Źas si prakticky nevy┼żaduj├║ ├║dr┼żbu, ani nejak├ę v├Żznamn├ę n├íklady na prev├ídzku. Jedinou v├Żnimkou je v├Żmena teplonosnej kvapaliny v┬áprim├írnom okruhu, ktor├║ v├Żrobca odpor├║─Źa vymeni┼ą minim├ílne ka┼żd├Żch 8 a┼ż 10 rokov. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

V┬ázime majú priaznivci vojenskej histórie na severovýchode Slovenska obmedzené mo┼żnosti oboznamovania sa s┬átouto zaujímavou kapitolou oslobodzovania Slovenska. Hlavná sez├│na trv├í od 1. m├íja do 15. okt├│bra, potom Vojensk├ę historick├ę m├║zeum, M├║zejn├ę oddelenie Svidn├şk, niektor├ę atrakcie obmedz├ş. Uzatvoren├í je vyhliadkov├í ve┼ża na Dukle aj samotn├Ż Pamätn├şk ─îeskoslovenskej arm├ídy na Dukle, ktor├Ż je pr├şrodn├Żm are├ílom, n├írodnou kult├║rnou pamiatkou a patr├ş k najnav┼ítevovanej┼í├şm miestam regi├│nu.

V┬ád┼łoch 22.-23.10.2018 sa na pôde Zväzu chemického a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu SR (ZCHFP SR) uskuto─Źnilo úvodn├ę stretnutie projektových partnerov k┬ánov├ęmu nadnárodn├ęmu vzdel├ívaciemu projektu - CHemTube. ┬áProjekt ChemTube, ktorý za─Źal 1. septembra 2018 a┬ápotrvá 30 mesiacov do konca febru├íra 2021,┬áje realizovaný v┬árámci európskeho programu ERASMUS+. Povedie┬áho nórsky partner┬áNTI-MMM AS, s┬áktorým bude┬áspolupracova┼ą ─Ćal┼íích devä┼ą projektov├Żch partnerov z Nemecka, Talianska, Nórska, Francúzska, ─îeskej republiky, Rak├║ska a┬áSlovenskej republiky, ktor├║ bude reprezentova┼ą ZCHFP SR. Informovala o┬átom generálna sekret├írka ZCHFP SR Silvia Surov├í.

Udr┼żanie správnej teploty v ┼íkol├ích a pred┼íkolských zariadeniach je ve─żmi dôle┼żité pre zdravie a koncentr├íciu ┼żiakov a ┼ítudentov. Ak chceme ─Źeli┼ą tejto v├Żzve, efektívny vykurovac├ş syst├ęm nesta─Ź├ş. K─żú─Źom k ├║spechu je efekt├şvna regul├ícia tepla v jednotliv├Żch miestnostiach v z├ívislosti od re├ílnych potrieb, kde tepeln├Ż komfort zabezpe─Źuje modern├Ż syst├ęm regul├ície radi├ítorov├ęho vykurovania firmy TECH CONTROLLERS. Zaru─Ź├ş, ┼że r├íno pr├şdu ┼żiaci do pr├íve pr├şjemne vyhriatej miestnosti a po ich odchode sa nebud├║ vykurova┼ą pr├ízdne miestnosti. U┼íetren├ę tis├şce eur ro─Źne za k├║renie sa tak m├┤┼żu pou┼żi┼ą na in├ę potreby ┼ík├┤l.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. odovzdal do u┼żívania solárny systém na ohrev teplej vody v bytovom dome v┬áBanskej Bystrici, v┬ámestskej ─Źasti S├ísov├í na Javorn├şckej ulici. Sol├írny syst├ęm tvor├ş 30 slne─Źných kolektorov TS 500 rozdelen├Żch do 3 pol├ş po 10 kusov a dva z├ísobn├şky na teplú vodu, ka┼żd├Ż s objemom 2000 litrov a┬ápr├şslu┼íenstvo. Syst├ęm ohrieva vodu pre 98 bytov├Żch jednotiek, v ktor├Żch b├Żva okolo 250 osôb. Ide o┬á─Ćal┼íiu z radu in┼ítal├íci├ş ktor├í je d├┤kazom, ┼że vyu┼żitie slne─Źnej energie je mo┼żn├ę aj bez ┼ít├ítnych dot├íci├ş. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.


Pokia─ż chcete strávi┼ą z├íver roka netradi─Źne a┬áokrem z├íbavy si dopria┼ą aj wellnes a kulin├írske ┼ípeciality, tak si zvo─żte pobyt na ozajstnom z├ímku. V┬ásídle piatich uhorských kr├í─żov vo V├şg─ża┼íi je dnes ┼ítvorhviezdi─Źkov├Ż Z├ímock├Ż hotel The Grand V├şg─ża┼í, ktor├Ż poskytuje nad┼ítandardné slu┼żby. Na Z├ímku V├şg─ża┼í sa budete c├şti┼ą ako na ozajstnom z├ímku, so v┼íetk├Żm pohodl├şm a┬ástarostlivos┼ąou ak├í k┬átomu patr├ş. Informuje o┬átom riadite─ż hotela Tom├í┼í Sokologorsk├Ż.

Plynulé prepojenie Bardejovských Kúpe─żov s┬ámestom Bardejov prinesie nov├Ż turistick├Ż singletrack HERKULES pre cyklistov i pe┼íích, ktor├Ż dokon─Źuje v┬át├Żchto d┼łoch Oblastná organiz├ícia cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov. So samotnou realiz├íciou sa za─Źalo 1.októbra 2018. Singletrack s┬ád─║┼żkou cca 1,3 km za─Ź├şna pri benz├şnovej pumpe Slovnaft na konci Bardejova a┬ákon─Ź├ş na za─Źiatku k├║pe─żov, kde sa nap├íja na asfaltov├Ż chodn├şk. M├í charakter turistick├ęho singletracku, resp. tzv. doubletracku, ┼í├şrku do 2,2 metrov a prie─Źny sklon trasy je 5% kvôli odvodneniu. Informuje o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á -┬á Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Vynovený barokovo - klasicistick├Ż Ka┼ítie─ż ─îi─Źmany, kde je dnes penzión s┬á re┼ítauráciou, je architektonickou perlou Rajeckej doliny. Hrdé sídlo zemep├ínov uhorskej ┼í─żachty je obklopen├ę kr├ísnymi ma─żovan├Żmi dreven├Żmi dom─Źekmi s┬ábielymi vzormi. Pr├íve pre tieto ma─żovan├ę drevenice sú r├ízovit├ę ─îi─Źmany zn├íme po celom svete. Celkovo je v┬ádedine┬á110 chr├ínen├Żch objektov, z┬áktor├Żch je 36 vyhl├ísen├Żch za kult├║rnu pamiatku. Aj ke─Ć samotn├Ż ka┼ítie─ż nie je kult├║rnou pamiatkou, jeho obnova sa niesla v duchu zachovania jeho historickej podoby.

Na pulty kníhkupectiev sa dostáva slovensk├í kni┼żn├í novinka┬á#Budinka.┬áZa nenápadným n├ízvom, ktor├Ż bol autorov├Żm z├ímerom, sa ukr├Żva pomenovanie zabudnutej obce pod lesom. Zrejme o nej ─Źitatelia nikdy nepo─Źuli. Rovnako tak nezn├ímym pojmom je aj v┬áknihe, a┼ż do chvíle, ne┼ż sa z┬ánej stane takzvan├Ż hashtag na soci├ílnych sie┼ąach. Heslo s┬ámrie┼żkou na za─Źiatku, ktoré poprep├íja v┼íetok jeho v├Żskyt pod jeden odkaz. Miestami pr├şli┼í temn├Ż a┼ż absurdn├Ż pr├şbeh pritom vôbec nemus├ş by┼ą fikciou. Ke─Ć┼że sa autor in┼ípiroval skuto─Źn├Żmi ─żu─Ćmi, ich poruchami, ako aj prostred├şm na soci├ílnych sie┼ąach, posp├íja┼ą r├┤zne prvky do jedn├ęho kni┼żn├ęho pr├şbehu u┼ż nebolo ┼ąa┼żk├ę.

3979 Ŕlßnkov (266 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 5 | 6 | 7 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd