Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


V┬ápriestoroch najvä─Ź┼íieho slovenského výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., sa v┬ápiatok 17.mája 2019 uskuto─Źní stretnutie starostov viacer├Żch regiónov stredn├ęho Slovenska. Vedenie firmy ich obozn├ími s┬áv├Żrobou a┬ámo┼żnos┼ąami vyu┼żitie slne─Źn├Żch kolektorov v┬ár├ímci Slovenska. Dozvedia sa o┬ámo┼żnostiach z├şskania dot├íci├ş pre obnovite─żn├ę┬á┬ázdroje energie (OZE), ich ekonomickej a┬áekologickej výhodnosti, prínosoch a┬ánávratnosti. Informuje o┬átom Alfréd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU ┼Żiar, s. r. o.

Akciová spolo─Źnos┼ą Vincentka Luha─Źovice aktualizovala svoje webové str├ínky. Nový obsah a┬ápozmenen├í grafika umo┼ż┼łujú dozvedie┼ą sa o miner├ílnej vode Vincentke i┬árovnomennej akciovej spolo─Źnosti, ktor├í ju plní do flia┼í, nov├ę i tradi─Źn├ę fakty. Pribudli ilustra─Źn├ę fotografie z v├Żroby aj vyr├íban├ęho produktov├ęho portfólia, zv├Ż┼íila sa farebnos┼ą str├ínok a┬ápribudli origin├ílne kreslen├ę postavi─Źky. Redizajn str├ínok je s├║─Źas┼ąou aktiv├şt k 20.v├Żro─Źiu obnovenia plnenia miner├ílnej vody Vincentky do flia┼í, ktor├ę spolo─Źnos┼ą vlani oslavovala.┬á─Äal┼íími boli napr├şklad De┼ł otvorených dver├ş 28.septembra 2018, kedy sa krstil nov├Ż paletiza─Źn├Ż robot Vincent, nov├Ż maskot firmy - ply┼íová hra─Źka dinosaura, premiérov├Ż film nazvan├Ż Vincentka zdravie z hlb├şn pr├şrody, bro┼żúra k┬á20.v├Żro─Źiu a odborn├í konferencia ORL Vincentka Fórum 2018.┬á

Slovenský rekord za najvä─Ź┼íí vertikálny n├ípis v┬áexteriéri z├şskala obec┬á┬áKru┼żlov├í, ktorej obyvatelia ho osadili v┬áÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskuto─Źnila najv├Ą─Ź┼íia tankov├í bitka v┬ár├ímci Karpatsko-duklianskej oper├ície. N├ípis s┬ározmermi 998x290 cm je fotogenickou dominantou a┬áturistick├Żm l├íkadlom a pripom├şna svetozn├ímy n├ípis HOLLYWOOD. Ustanovujúci rekord bol zaregistrovan├Ż 11.apr├şla 2019. N├ípis "├Üdolie smrti" bol realizovan├Ż v r├ímci mikroprojektu ├Üdolie smrti - zem vojnov├Żch hrdinov┬á financovan├ęho z Európskeho fondu region├ílneho rozvoja Program Interreg V-A Po─żsko-Slovensko 2014-2020. T├Żmto n├ípisom si jeho realiz├ítori uctili pamiatku v┼íetk├Żch padl├Żch vojakov a┬á pripomenuli si┬á ┼ąa┼żk├ę straty a urputn├ę┬á boje po─Źas 2. svetovej vojny.┬á Z├írove┼ł sa svojou ve─żkos┼ąou stal dominantou┬á ├Üdolia smrti a┬ábol zap├şsan├Ż v knihe rekordov ako najv├Ą─Ź┼í├ş nadpis na Slovensku.┬á

Bardejovské kúpele maj├║ v lie─Źbe detí dlhoro─Źn├║ trad├şciu a poskytuj├║ komplexn├║ lie─Źebn├║ starostlivos┼ą pre detských pacientov u┼ż od roku 1980. Detsk├Żm pacientom poskytuj├║ lie─Źebn├ę pobyty hradn├ę pois┼ąov┼łami, alebo mô┼żu pr├şs┼ą do k├║pe─żov ako samoplatcovia. Oba typy pobytov m├┤┼żu deti absolvova┼ą sami, pokia─ż maj├║ od 5 do 18 rokov, alebo v sprievode rodi─Źov ─Źi in├Żch ─Źlenov rodiny aj mlad┼íie. Ro─Źne sa v┬áBardejovsk├Żch k├║pe─żoch lie─Źi cca 850 det├ş. Najvä─Ź┼í├ş záujem je o lie─Źbu det├ş tradi─Źne po─Źas letn├Żch pr├ízdnin. Vtedy sa tu lie─Źi aj dvojn├ísobok be┼żn├ęho po─Źtu det├ş, ktor├Ż sa pohybuje okolo 80.┬á

 


Ojedinelé expozície vojenskej techniky priamo v┬ápr├şrode na miestach bojov si mô┼żu náv┼ítevn├şci pozrie┼ą m├ílokde. Výnimkou je bojisko na┬á┬áDukle, kde od 1.mája do 15.októbra prebieha hlavn├í sez├│na, kedy je otvoren├í aj vyhliadkov├í ve┼ża na Dukle, v┬á─Źase od 9.00 do 17.00 hod. Okrem Pamätníka na Dukle je ve─żmi nav┼ítevované aj Údolie smrti, nemecký vojensk├Ż cintor├şn v┬áHunkovciach a celoro─Źne i Vojensk├ę múzeum vo Svidn├şku.

Atmosféru hier a┬ázábavy pripravili pre najmen┼íích na De┼ł det├ş v┬áBardejovských kúpe─żoch. V nede─żu 26.m├íja 2019 sa za ka┼żd├ęho po─Źasia a┬ázadarmo bud├║ môc┼ą deti aj s┬árodi─Źmi od 13.00 hod vy┼íanti┼ą v┬áare├íli pred K├║pe─żnou kolon├ídou. K├║pele im u┼ż po ┼íiesty raz za sebou pripravili viacero r├┤znych detsk├Żch atrakci├ş. Nebude ch├Żba┼ą ani ma─żovanie na tv├ír, modelovanie balónov, rozpr├ívkov├ş maskoti, s├║┼ąa┼że a┬á─Ćal┼íie anima─Źn├ę aktivity. Zask├íka┼ą si m├┤┼żu aj v nafukovacom hrade. Informuje o tom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Projekt ChemMultimodal - "Promotion of Multimodal Transport in Chemical Logistics", ktorého hlavným cie─żom je presun cestnej prepravy v├Żrobkov a┬ásurovín v┬áchemickom priemysle na ┼żelezni─Źnú prepravu, s┬áo─Źakávan├şm pozit├şvnych environment├ílnych a bezpe─Źnostn├Żch dopadov, sa po troch rokoch pr├íce bl├ş┼żi do fin├íle.┬áProjekt je┬árealizovaný┬áz finan─Źn├Żch┬áprostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v┬ár├ímci programu Interreg Central Europe a┬áje do neho zapojen├Żch 7 regi├│nov a┬á14 partnerov z┬árôznych krajín Strednej Eur├│py. Slovenskú republiku v┬áprojekte zastupuje Zväz chemického a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR. Informovala o┬átom gener├ílna sekret├írka ZCHFP SR Silvia Surov├í.

Blí┼żi sa pol─Źas uchádzania sa o poskytovanie pouk├í┼żok Slovenskej inova─Źnej a energetickej agentúry (SIEA) na vybrané obnovite─żn├ę zdroje energi├ş (OZE) v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II. Doteraj┼íie výsledky ukazuj├║, ┼że kles├í z├íujem o kotly na biomasu, kde sa v┬á4.kole rezervovalo iba 465┬á460 eur, ─Źo bolo┬áo┬ánie─Źo viac ako polovica z vy─Źlenenej sumy 800 000 eur. Podobne aj ┼íieste kolo projektu Zelen├í dom├ícnostiam II, ktor├ę bolo zameran├ę na┬ápodporu in┼ítal├íci├ş fotovoltick├Żch panelov, bolo uzatvoren├ę v┬ástanovenom term├şne a┼ż na druh├Ż de┼ł, ke─Ć z├íujem dom├ícnost├ş nepresiahol vy─Źlenen├║ alok├íciu 800 000 eur. V├Żnimkou s├║ slne─Źn├ę kolektory, kde obe doteraj┼íie kol├í skon─Źili po nieko─żk├Żch min├║tach rezervovan├şm celej sumy.


Okrem ┼íportovania, turistiky, wellness a┬ákúpe─żných aktivít, ale aj┬áatrakt├şvnej histórie, je mesto UNESCO Bardejov, so svojou mestskou ─Źas┼ąou Bardejovské k├║pele, aj cie─żom kult├║ru vychutnávaj├║cich n├ív┼ítevn├şkov. Rovnako tak mesto Svidn├şk a┬á Dukla. Vyhliadkov├í ve┼ża na Dukle (kataster obce Vy┼ín├Ż Kom├írnik) je s├şce pre verejnos┼ą z┬áprev├ídzkov├Żch a┬áinvesti─Źn├Żch dôvodov uzavret├í do 31. 5. 2019, resp.do odvolania, ostatn├ę atrakcie, vr├ítane┬á┬ástálej expozície┬á"Vojenské dejiny Slovenska 1914 - 1945" vo┬áVojenskom múzeu v Svidníku, s├║ pr├şstupn├ę. Severovýchod Slovenska tak pon├║ka zauj├şmav├║ paletu kult├║rnych podujat├ş, niektor├ę z┬ánich s┬átrad├şciou u┼ż od stredoveku.

Firmy majú v─Ćaka výzvam Slovenskej inova─Źnej a energetickej agent├║ry (SIEA), ako sprostredkovate─żského orgánu pre Opera─Źn├Ż program Kvalita ┼żivotn├ęho prostredia, k dispozícii desiatky miliónov eur z┬áeurofondov. ┼Żiadosti mô┼żu┬á┬ápredklada┼ą o┬ánenávratné finan─Źn├ę príspevky (NFP) zameran├ę na zn├ş┼żenie energetickej n├íro─Źnosti a zvý┼íenie vyu┼ż├şvania obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) v podnikoch. Podmienkou je vypracovanie energetick├ęho auditu.

Pri príle┼żitosti D┼ła Zeme sa v piatok 26. apr├şla 2019 na Námest├ş slobody v┬áPrievidzi uskuto─Źnilo┬ávyhodnotenie EKOROKU s Nestlé Slovensko, s.r.o.┬áJedno z troch ocenení z├şskala┬á┬áZ┼á s M┼á Malonecpalská ulica 206/37 v Prievidzi. Prvou jej┬á ekoaktivitou bol projekt Ekodivadielko - Príhody dne┼íného lesa. Druhou ekoaktivitou bol Zber elektroodpadu. Tre┼ąou úspe┼ínou ekoaktivitou sa stal projekt┬áBlokov├ę vyu─Źovanie: De┼ł Zeme.

Pri príle┼żitosti D┼ła Zeme sa v piatok 26. 4. 2019 na Námest├ş slobody v┬áPrievidzi uskuto─Źnila z├ívere─Źn├í prezent├ícia a┬ávyhodnotenie EKOROKU s Nestlé Slovensko, s.r.o. Tento environment├ílny projekt sa v ┼íkolskom roku 2018/2019 realizoval u┼ż po 16-kr├ít a┬átentoraz sa venoval t├ęme OSLAVA LESA. Zapojilo sa do neho cca 3000 det├ş z piatich z├íkladných ┼íkôl (Z┼á) a dvoch z├íkladn├Żch ┼ík├┤l s materskou ┼íkolou (Z┼á s M┼á) v┬áPrievidzi. O svojich aktivit├ích pravidelne informovali na svojich internetov├Żch str├ínkach a prostredn├şctvom Centra vo─żn├ęho ─Źasu (CV─î) v Prievidzi.┬áInformovala o┬átom organiz├ítorka podujatia Mgr. Miriam Bencov├í, riadite─żka CV─î.

V stredisku cestovného ruchu Snowland sa v┬ápiatok 31.mája a v┬ásobotu 1.júna 2019 uskuto─Źní 4.ro─Źn├şk viacgenera─Źn├ęho Val─Źianskeho folklórneho festivalu. Predstav├ş sa na ┼łom takmer 500 ├║─Źinkuj├║cich zo Slovenska, Gr├ęcka, Po─żska a┬áUkrajiny. Popri prezent├ícii┬á┬átur─Źianskeho, respektíve┬áslovenského folklóru, dostanú zna─Źný priestor aj zahrani─Źn├ę s├║bory. Ich┬á┬ávystúpenia, ale aj programy slovenských zástupcov ako s├║ ┼áari┼íanci z Pre┼íova, Jadranka, Vlasta Mudríkov├í┬á┬áa┬áiní, uspokoja i toho najnáro─Źnej┼íieho priaznivca folklórneho umenia. Vstup je zdarma .

V┬áubytovacích zariadeniach spadajúcich pod Oblastn├║ organizáciu cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov zaznamenali v┬ároku 2018 rast po─Źtu n├ív┼ítevn├şkov o┬á5,54%. Kým v roku 2017 nav┼ít├şvilo a┬áubytovalo sa v regióne severov├Żchodn├ęho Slovenska 48┬á848 osôb, o rok nesk├┤r to bolo u┼ż 51┬á555 os├┤b. Zv├Ż┼íil sa aj po─Źet prenocovan├ş o┬á5,66% a┬áto z┬á┬á┬á┬á330 932 v┬ároku 2017 na 349┬á660 prenocovaní v roku 2018. Vý┼íka vybratej dane z┬áubytovania dosiahla 206┬á225 eur. V cestovnom ruchu v┬áregióne bolo vlani zamestnan├Żch 211 osôb. Informoval o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.

Obrovský záujem o┬ázískanie pouk├í┼żok Slovenskej inova─Źnej a┬áenergetickej agentúry (SIEA) na in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov, ke─Ć tohtoro─Źné 1.kolo bolo ukon─Źen├ę u┼ż za 7 min├║t a┬ábolo vydan├Żch 490 pouk├í┼żok, je okrem in├ęho dôsledkom viac ako polro─Źnej prest├ívky v┬áich poskytovan├ş, ale i┬ázvy┼íuj├║cej sa informovanosti o┬ápr├şnosoch obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE). U┼ż teraz sa ukazuje, ┼że 3,1 mil. eur vy─Źlenen├Żch v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II na 5 k├┤l pouk├í┼żok podporuj├║cich in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov, pravdepodobne nebude sta─Źi┼ą ve─żk├ęmu z├íujmu verejnosti.

4020 Ŕlßnkov (268 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 5 | 6 | 7 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd